- Projekty
- Dokážem žiť bez mobilu - 2023/24
- klímaTYzuj sa - 2023/24
- Na Tvojich rozhodnutiach záleží - 2023/24
- Škola priateľská k deťom 2023/24
- Neučíme sa pre školu ale pre život 2023/24
- eTwinning
- Škola bez závislostí 2015
- Záložka do knihy spája slovenské školy
- Erasmus+
- IT Akadémia
- Rôzne projekty
- Červené stužky 2020
- Škola bez tabaku 2019
- Škola bez nenávisti
- Vráťme šport do škôl 2015
- Modrý gombík 2013
- Zodpovedne.sk 2013
- Program Comenius 2012
- Škola
Škola priateľská k deťom 2023/24
Cieľom programu Škola priateľská k deťom je vytvoriť v školách také prostredie, v ktorom sa každé dieťa cíti bezpečne, dobre, sebaisto a do ktorého chodí s radosťou. Práva dieťaťa sú v centre záujmu. Kľúčovými sú participácia, rešpekt, zodpovednosť. Škola priateľská k deťom nielen učí o právach dieťaťa, ale nimi aj žije. Nastavuje rámec fungovania medzi deťmi, pedagógmi a rodičmi na materských, základných a stredných školách.
Škola priateľská k deťom 2023/2024
ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM je program Slovenskej nadácie pre UNICEF, určený aj pre stredné, základné a materské školy. Účasťou v programe naša škola získa certifikát ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM, ktorý je známkou toho, že naša škola je vnímavá voči potrebám detí. Tých, ktoré navštevujú našu školu, ale aj detí v núdzi v rôznych krajinách sveta.
Ako každý rok aj mi sme sa zapojili do tohto programu a splnili sme už v marci podmienky na získanie titulu škola priateľská deťom. Tento rok sme zrealizovali krásnu finančnú zbierku pred Vianocami predajom vianočných koláčikov. Koláčiky išli doslova „nadračku“. Ďalej sa uskutočnila v 3.B vzdelávacia aktivita v rámci projektu: Mladí FAKTY-visti pod názvom „Pomoc chutí po arašidoch „. Aktivitu viedla PhDr. Ľubomíra Ilovská , ktorá porozprávala o humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráci tam, kde je to potrebné. Po spustení registrácie našej účasti na projekte budeme už len čakať na obdržanie certifikátu škola priateľská deťom. A ja sa z toho nesmierne teším.
Koordinátor projektu PhDr. Ľubomíra Ilovská
Fotografie z akcií si môžete pozrieť vo Fotoalbume školy.
Škola priateľská k deťom 2022/2023
Tento ročník vás budeme sprevádzať témou duševného zdravia.
TRI KRITÉRIÁ NA ZÍSKANIE TITULU
ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM 2022/2023
1. VZDELÁVACIA AKTIVITA
V rámci programu sme pripravili 16.2.2023 prednášku na tému Duševné zdravie ako súčasť humanitárnej pomoci. Z pohľadu dobrovoľníctva nám osobne prednášal lektor pán Lukáš Cechovský.
Vianočnú finančn
2. FUNDRAISINGOVÁ AKTIVITA
Vianočnú finančnú zbierku predajom vianočných koláčikov sme uskutočnili na školskej vianočnej akadémii dňa 22.12. 2022 a sumu 102.50 € sme poslali na účet Unicefu ešte v ten istý deň pre pomoc deťom, ktoré to najviac potrebujú.
Krásne plagátiky na túto akciu pripravili študenti II.A Andrej Valica a Matej Chupáň.
3. EVALUAČNÝ FORMULÁR
Po absolvovaní kritérií na získanie titulu ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM sme vyplnili evaluačný formulár a tým sme potvrdili získanie titulu pre školu.
Už len čakáme v mesiaci jún na zaslanie diplomu Škola priateľská k deťom.
Škola priateľská k deťom 2021/2022
Naša škola sa zapojila do programu Škola priateľská k deťom 2021/22. V rámci neho sa zrealizovala v priebehu decembra 2021 sms charitatívna zbierka. S pomocou ambasádora Unicef Filipa Mroča sa konala vzdelávacia aktivita 14.2.2022 online pre žiakov školy. Pod vedením Mgr. Urbanovej sa uskutočnila fundraisingová aktivita v podobe predaja koláčov a finančný zisk bol zaslaný na účet Unicefu. Získali sme titul Škola priateľská k deťom.
Škola priateľská k deťom 2020/2021
V šk. roku 2020/2021 sme sa opäť zapojili do programu ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM, ktorý bol vynovený a priniesol nové atraktívne tematické oblasti - Ako sa stať hrdinom spolu s UNICEFom – hry a simulácie o tom, ako prebieha humanitárna pomoc a rozvojová spolupráca; Ako sa stať nositeľmi zmeny – ako môže každé dieťa prispieť k naplneniu Cieľov udržateľného rozvoja. V júni 2021 sme získali titul ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM 2020/2021.
Škola priateľská k deťom 2018/2019
Tento program je celoročný a splnenie jednotlivých kritérií si vyžaduje nemálo úsilia. Pod vedením Mgr. Zuzany Urbanovej na aktivitách projektu budú participovať Ing. Adamčíková, Ing. Havlíková, Mgr. Stopjaková a ďalší pedagógovia školy.
Kritériá na splnenie programu:
1. Vyplniť krátky evaluačný formulár, ktorý UNICEF SLOVENSKO rozpošle koncom roka 2018
2. Urobiť s deťmi aspoň jednu z aktivít z publikácií, ktoré sú uvedené nižšie.
3. Zúčastniť sa aspoň jednej zbierky organizovanej UNICEF SLOVENSKO - Vianočná zbierka 2018 alebo Týždeň modrého gombíka 2019
4. Kúpiť aspoň jeden Darček pre život na https://www.unicef.sk/darceky/
Možnosti výberu aktivít pre bod č. 2
Vzdelávanie pre rozvoj (aktivity pre 7-18 ročných)https://www.unicef.sk/files/vzdelavanie-pre-rozvoj-2-vydanie_web.pdf
V súbore sú rôzne aktivity a učitelia by si mali vybrať aspoň jednu a vyuziť ju na vyučovacej hodine.
Termín ukončenia aktivít bodu č. 2 je do 30. 4. 2018. Z aktivít je potrebné urobiť fotografie.AKTIVITY K PROJEKTU "ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM"
Škola priateľská k deťom 2017/2018
AKTIVITY K PROJEKTU "ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM"
1. Informovanie pedagogického a nepedagogického personálu o projekte - Termín:15.11.2017
2. Informovanie detí a prieskum - Termín 15.11.2017
3. Informovanie rodičov o projekte - Termín :31.10.2017
4. Vytvorenie sekcie "Škola priateľská k deťom" priamo na webe školy - Termín: 31.10.2017
5. Nástenka venovaná právam detí a organizácii UNICEF - 31.10.2017 / 31.5.2018
6. Práva detí v školskom vzdelávacom programe - Termín: 30.11.2017
7. Vianočná zbierka UNICEF a týždeň modrého gombíka - Termín : december/ jún 2018
12.12.2017 sa uskutočnila každoročná charitatívna vianočná zbierka pod záštitou UNICEFu. Šuudentky II.N pod vedením Mgr. Urbanovej vyzbierali na pôde školy a v obci Bytčica od šľachetných ľudí 74.67 Eur. Tí, čo prispeli, obdržali od študentiek unicef pohľadnicu. Tento finančný výťažok bude venovaný deťom v krajinách ako Ukrajina, Sudán, Jemen, ktoré nemajú prístup k základným potravinám, či zdravotníckej starostlivosti. Ďakujeme dievčatám a dobrým ľuďom za finančný príspevok.
8. Aktívna školská rada - Termín: 30.11.2017/ 31.5.2018
Základné informácie k programu sú na https://www.unicef.sk/skoly/skola-priatelska-k-detom
Projekt ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM je globálnou iniciatívou detského fondu UNICEF.
Celoročný program Škola priateľská k deťom (Child Friendly School) je postavený na myšlienke Dohovoru o právach dieťaťa.
Pomocou stanovených kritérií vzdeláva a vychováva k uplatňovaniu práv dieťaťa celé kolektívy škôl - žiakov, pedagogický i nepedagogický personál škôl, ale aj rodičov. Podstatným prvkom je spoluúčasť detí na chode školy.
Cieľom programu je vytvoriť v školách také prostredie, v ktorom sa každé dieťa cíti bezpečne, dobre a sebaisto.
Podmienkou na získanie titulu ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM je splnenie nasledujúcich kritérií:
- Informovanie detí a rodičov o programe ŠPD
- Školenie o programe pre celý personál školy
- Nástenka venovaná právam detí, Linke detskej istoty a spolupráci s UNICEF
- Práva detí v školskom vzdelávacom programe
- Participácia detí na chode školy
- Zapájanie sa do aktivít UNICEF Slovensko
- Žiacky školský parlament / Žiacka školská rada
Sekciu Škola priateľská k deťom, ako i jednotlivé kritériá si môžete pozrieť priamo na oficiálnej stránke UNICEF pre Slovensko.
Linka detskej istoty 116 111
Poradenská Linka detskej istoty (LDI) je tu pre všetky deti na Slovensku na bezplatnom čísle 116 111. Môže na ňu zavolať každé dieťa, ktoré potrebuje pomoc alebo chce niekomu pomôcť. Zavolať môžu aj dospelí, ak chcú pomôcť alebo sa potrebujú poradiť v otázkach týkajúcich sa detí. Číslo 116 111 je bezplatné, linka je anonymná, je odborne garantovaná a funguje non-stop, počas celého školského roka, víkendov aj prázdnin. Hlavným cieľom Linky detskej istoty je možnosť okamžitého telefonického kontaktu dieťaťa pri potrebe komunikácie alebo konkrétnej pomoci v krízovej alebo stresujúcej situácii.
V školskom roku 2015/2016 sa Spojená škola zapojila do aktivít projektu Škola priateľská k deťom už po tretíkrát.
Plnenie kritérií
1. Informovanie detí a rodičov o programe ŠPD.
2. Školenie o programe pre celý personál školy. Školenie prebehlo formou krátkej prednášky a power-pointovej prezentácie 23.9.2015. O zapojení školy do projektu boli informovaní aj rodičia na rodičovskom združení 23.9.2015.
3. Nástenka venovaná právam detí, Linke detskej istoty a spolupráci s UNICEF.
Nástenku zhotovili 1.10.2015 žiačky 3.D a 2.C triedy.
Aktualizovaná nástenka / 29.4. 2016 /v rámci projektu Škola priateľská k deťom.
4. Práva detí v školskom vzdelávacom programe.
Úplné znenie ŠkVP je možné pozrieť si na sekretariáte školy. Uvádzame iba bod č. 11 zo ŠkVP, v ktorom sú zakomponované princípy Dohovoru o právach dieťaťa.
Bod č. 11 Implementácia princípov Dohovoru o právach dieťaťa do výchovnovzdelávacieho procesu
Dohovor o právach dieťaťa je základným ľudsko-právnym dokumentom a najširšie akceptovanou normou medzinárodného práva na svete. Každému dieťaťu priznáva práva v plnom rozsahu- vrátane občianskych, kultúrnych, hospodárskych, politických a sociálnych práv, pretožedeti, na rozdiel od dospelých, nemajú možnosť si svoje práva uplatňovať
a vyžadovať.
O vznik Dohovoru a dodržiavanie jeho princípov sa významne zaslúžil detský fond UNICEF, ktorý v rámci svojich aktivít okrem iného vydáva metodické materiály, učebné pomôcky, organizuje putovné výstavy, školí učiteľov a prispieva k tomu, aby z detí vyrástli globálni občania rešpektujúci práva iných, vedomí si svojej zodpovednosti voči okolitému svetu a schopnosti robiť svet lepším.- Participácia detí na chode školy.
16.12. 2015 sa uskutočnilo na Spojenej škole Žilina – Bytčica spoločné rodičovské združenie – rodičia, študenti, učitelia – formou konzultácií. Cieľom týchto konzultačných stretnutí bolo jednak napĺňať myšlienku programu Škola priateľská deťom: učiť žiakov vyjadrovať svoje postoje, budovať ich sebavedomie. Zároveň, podľa vyjadrení zúčastnených rodičov i študentov, bola komunikácia s vyučujúcimi veľmi neformálna a priateľská.
Tento spôsob komunikácie si pochvaľovali predovšetkým rodičia a žiaci prvých ročníkov. Nosnou myšlienkou boli – prechod zo ZŠ, dosiahnuté vyučovacie výsledky, ale aj vzťahy v nových kolektívoch.Dňa 29.1. 2016 sa na našej škole konal „Deň otvorených dverí“ u pani riaditeľky. Počas tohto dňa sa mohli žiaci pýtať na zaujímavosti a povedať či už pochvalu alebo kritiku priamo pani riaditeľke. V tento deň sa aj naša trieda II. A stretla s riaditeľkou školy a zaujímali sme sa o nové študijné odbory, ktoré sa budú otvárať na budúci školský rok. Ďalej sme sa pýtali aj na názor pani riaditeľky na pripravovaný štrajk učiteľov, na vybavenie PC učební, na hygienické zariadenia, prístup učiteľov k žiakom.
Myslím, že na otázky, ktoré sme kládli, odpovedala pani riaditeľka úprimne a otvorene.
Celkový dojem z tohto otvoreného dialógu bol veľmi pozitívny.
Betka Molnárová, II.A
22. 10. 2015 navštívili našu školu Junior Ambasádorky Alžbeta Loneková a Jana Kozoňová. V rámci programu „ Škola priateľská k deťom“ priblížili interaktívnou prezentáciou žiakom I. C triedy prácu slovenského výboru UNICEF.Zapojili sme sa do aktivity Modrý gombík.
Študenti II.A , odbor informačné systémy a služby 16.5.2016 vyzbierali 43,63 € na podporu detí v africkej Mauretánii.
Suma bola zaslaná na účet UNICEFu.
- Žiacky školský parlament / Žiacka školská rada
Na posledný deň vyučovania - 22.12.2015 pripravila Študentská školská rada pri Spojenej škole v Žiline – Bytčici spolu s niektorými vyučujúcimi opätovne „Vianočný punč“.
Vo vianočne vyzdobenej jedálni bol rozžiarený vianočný stromček, dobrá nálada - študentov čakal nielen stánok , v ktorom sa podával punč, ale predovšetkým pekný program a zároveň odmeňovanie študentov, ktorí boli úspešní v rôznych súťažiach. Napríklad: olympiáda v anglickom jazyku, nemeckom jazyku, olympiáda ľudských práv. Súťaž o najkrajšiu vianočnú pohľadnicu, či najkrajšie vyzdobenú triedu.
Výťažok z podujatia - 32,10 € bol zaslaný na účet UNICEF- na podporu aktivity: Školy pre Afriku
Znenie Dohovoru o právach dieťaťa – v jazyku mladých ľudí:
Článok 1
Každý človek do 18 rokov života má všetky práva uvedené v tomto Dohovore.
Článok 2
Tieto práva máte bez ohľadu na to, kto ste, kto sú vaši rodičia, akú máte farbu pleti, akého ste pohlavia či vierovyznania, akým jazykom hovoríte, či ste telesne alebo inak postihnutí, alebo či ste bohatí alebo chudobní.
Článok 3
Dospelí musia robiť vo vzťahu k vám len to, čo je pre vás najlepšie.
Článok 6
Každý musí uznať, že máte právo na život.
Článok 7
Máte právo na meno a pri vašom narodení by malo byť vaše meno, mená vašich rodičov a dátum narodenia zaregistrované. Máte právo na štátnu príslušnosť, právo poznať svojich rodičov a právo na ich starostlivosť.
Článok 9
Od svojich rodičov by ste nemali byť oddelení, iba ak by takéto odlúčenie bolo na váš prospech. Ak by vás napríklad rodičia týrali, alebo nestarali sa o vás. Ak sa vaši rodičia rozhodnú žiť oddelene, budete musieť bývať len z jedným z nich, ale budete mať právo stýkať sa s obidvomi rodičmi.
Článok 10
Ak vy alebo vaši rodičia žijú v inej krajine, máte právo na to, aby ste sa spojili a žili spoločne na jednom mieste.
Článok 11
Nikdo vás nesmie uniesť a ak sa tak náhodou stane, vlády sa musia zo všetkých síl snažiť o vaše navrátenie.
Článok 12
Kedykoľvek príjmu dospelí rozhodnutie, ktoré vás nejakým spôsobom ovplyvní, máte právo vysloviť svoj názor a dospelí ho musia brať vážne.
Článok 13
Máte právo vyhľadávať informácie a povedať čo si myslíte, či už ústne, písomne, formou umenia, avšak váš prejav nemôže útočiť na iných.
Článok 14
Máte právo myslieť si čo chcete a vyznávať také náboženstvo, aké chcete. Vaši rodičia by vám mali pomôcť naučiť vás rozlišovať čo je dobré a čo zlé.
Článok 15
Máte právo stretávať sa, kamarátiť sa a združovať sa s inými ľuďmi, pokiaľ to nezasahuje do práv iných.
Článok 16
Máte právo na súkromie. Môžete si napríklad viesť denník, do ktorého nemá nikto právo nazrieť.
Článok 17
Máte právo získavať informácie z rozhlasu, televízie, novín, kníh, atď. z celého sveta. Rodičia musia zabezpečiť, aby ste dostávali informácie, ktorým dokážete porozumieť.
Článok 18
Obidvaja vaši rodičia sa musia podielať na vašej výchove a robiť pre vás len to najlepšie.
Článok 19
Nikto vám nesmie ubližovať. Dospelí musia zabezpečiť, aby ste boli chránení proti zneužívaniu, násiliu a zanedbávaniu. Dokoca ani vaši rodičia nemajú právo vám ublížiť.
Článok 20
Ak nemáte rodičov, alebo ak pre vás nie je bezpečné, aby ste so svojimi rodičmi žili, máte právo na zvláštnu ochranu a pomoc.
Článok 21
Ak vás majú adoptovať, dospelí musia zabezpečiť, aby bolo všetko zorganizované spôsobom, ktorý je pre vás najlepší.
Článok 22
Ak ste utečencom (to znamená že ste museli opustiť vašu krajinu, pretože život v nej by pre vás nebol bezpečný), máte právo na zvláštnu ochranu a pomoc.
Článok 23
Ak ste postihnutí, buď mentálne alebo fyzicky, máte právo na zvláštnu starostlivosť a vzdelávanie, ktoré vám pomôžu vyrásť rovnakým spôsobom, ako ostatné deti.
Článok 24
Máte právo na zdravie. Znamená to, že keď ste chorí, máte nárok na profesionálnu starostlivosť a lieky. Dospelí sa musia v prvom rade zo všetkých síl snažiť, aby ich deti neochoreli, najmä tým, že im dávajú stravu a starajú sa o ne.
Článok 27
Máte právo na primeranú životnú úroveň. To znamená, že rodičia musia zabezpečiť, aby ste mali čo jesť, čo si obliecť, kde bývať, atď. Ak si to rodičia nemôžu dovoliť, musí pomôcť vláda.
Článok 28
Máte právo na vzdelanie. Musíte získať základné vzdelanie, ktoré musí byť bezplatné. Mali by ste tiež mať možnosť chodiť do strednej školy.
Článok 29
Účelom vašej výchovy je plne rozvinúť vašu osobnosť, talent a duševné a fyzické schopnosti. Výchovou by ste mali získať úctu voči vašim rodičom, kultúrnej identite, prostrediu v ktorom žijete a voči hodnotám iných, a tým byť pripravení na zodpovedný a pokojný život v slobodnej spoločnosti, rešpektujúc práva iných ľudí a svoje okolie.
Článok 30
Ak ste členom menšiny, máte právo na vlastnú kultúru, vyznávanie a praktizovanie vlastného náboženstva a používanie vlastného jazyka.
Článok 31
Máte právo hrať sa a právo na oddych a voľný čas.
Článok 32
Máte právo na ochranu pred prácou na miestach alebo v podmienkach, ktoré by mohli uškodiť vášmu zdraviu alebo prekážať vášmu vzdelávaniu. Ak na vašej práci niekto zarába, mali by ste dostať spravodlivo zaplatené.
Článok 33
Máte právo byť chránení proti drogám a ľuďom, ktorí sa živia výrobou a predajom drog.
Článok 34
Máte právo na ochranu proti pohlavnému zneužívaniu. Znamená to, že nikto nesmie s vašim telom robiť nič čo sami nechcete, napríklat fotiť a dotýkať sa ho, alebo nútiť vás povedať veci, ktoré povedať nechcete.
Článok 35
Nikto vás nesmie uniesť alebo predať.
Článok 37
Aj keď spravíte niečo nesprávne, nikto vás nesmie potrestať spôsobom, ktorý by vás ponižoval, alebo vám ubližoval. Nikdy by vás nemali zatvoriť do väzenia a keď, tak len v krajnom prípade. Ak ste uväznení, máte právo na zvláštnu starostlivosť a pravidelné návštevy vašich príbuzných.
Článok 38
Máte právo na ochranu v časoch vojny. Ak ešte nemáte pätnásť rokov, nesmiete byť v armáde ani sa zúčastňovať bojov.
Článok 39
Ak ste sa stali obeťou zranenia alebo zanedbávania, napríklad počas vojny, máte právo na osobitnú starostlivosť a zaobchádzanie.
Článok 40
Máte právo na obhajobu ak ste boli obvinení zo spáchania trestného činu. Polícia, právnici a sudcovia s vami musia zaobchádzať s úctou a zabezpečiť, že rozumiete všetkému, čo sa okolo vás deje.
Článok 42
Všetci dospelí a všetky deti musia tento Dohovor poznať. Máte právo učiť sa o svojich právach a dospelí by sa o nich mali učiť tiež.