• Eko okienko

     • Ekológia je vo svete veľmi preberanou témou. Týka sa nás všetkých. Očakáva sa od nás, aby sme žili viac ekologicky, a tým našu planétu zbavovali škodlivín a udržovali ju pri živote.

      Myslime ekologicky! Naučme sa chrániť životné prostredie, nech nám pojem ekológia nie je cudzí!

       

      Budeme radi, ak sa zapojíte do eko programu našej školy. Prípadne budete sami iniciovať rôzne aktivity, ktoré by sme mohli zrealizovať. Tešíme sa na Vaše nápady.

     • EkoKviz

     • Pri príležitosti Dňa Zeme 22. 4. 2021 odštartovala na stránke www.ekokviz.eu ekologická súťaž o skvelé ceny.
      Stačí sa zaregistrovať, odpovedať na 12 otázok týkajúcich sa ekológie a ste v hre o úžasné ceny. Neváhajte a otestujte svoje vedomosti!
       
      Všetkým zúčastneným držíme palce.
     • Ipčko.sk

     • Máš problém a nevieš, ako ďalej? Niečo Ťa trápi? Zdá sa Ti, že nikto nepočúva? Nenašiel si vo svojom okolí nikoho, komu by si sa mohol zdôveriť?

      Nepodliehaj panike, nehádž flintu do žita. Nájdi spriaznenú dušu v online priestore, zdôver sa jej, pokecaj s ňou, nájdi s jej pomocou riešenie.

      Obráť sa odborníkov na stránke www.ipcko.sk. Radi Ti pomôžu bezplatne, anonymne prostredníctvom chatu alebo mailu. Sú tu pre nás 24 hodín denne.

     • Kraslice

     • Veľokonočný pondelok sa blíži, dievčatá. Naši chlapci už vedia ako na korbáč. Nenechajte sa zahanbiť  a vytvorte z vajíčok umelecké dielka.


       

     • Vráťme knihy do škôl

     • "Čítanie je pre myseľ tým, čo cvičenie pre telo.” Joseph Addison
       
      Verím, že mnohí z vás radi utekajú z reality do sveta literárnych hrdinov, kde objavujú nové miesta či riešia zamotané detektívne príbehy... Ak patríte aj vy medzi nich, využite svoju záľubu, zapojte sa do projektu "Vráťme knihy do škôl" a vyhrajte zaujímavé ceny.
       
      Vráťme knihy do škôl je projekt na podporu čítania medzi deťmi a mladými ľuďmi. Jeho cieľom je dostať knihy tam kam patria, do školských lavíc!
       
      Do súťaže Vráťme knihy do škôl sa môžu zapojiť aj žiaci stredných škôl! Hrá sa o lákavé ceny. Stačí, ak žiak prečíta ľubovoľnú knihu, napíše recenziu, nahrá ju cez web www.vratmeknihydoskol.sk a je zaradený do žrebovania. Súťaž trvá od 15.3.2021 do 23.5.2021 a 1 súťažiaci môže zaslať ľubovoľný počet príspevkov. Vyhrať môžete čítačky e-kníh, tablety alebo knižné balíčky. Ceny do súťaže venovalo internetové kníhkupectvo www.abcknihy.sk, vydavateľstvá Raabe či Ikar a Bratislavský samosprávny kraj.
      Ak potrebujeme pomôcť alebo máte otázky týkajúce sa súťaže, kontaktujte pani učiteľku Paulíkovú.
      Neváhajte a zapojte sa!

       

     • EkoTopFilm Junior

     • Z každej strany počúvame o hroziacich environmentálnych hrozbách. Odpočítavame čas, ktorý strávime na Zemi, lúčime sa s ohrozenými druhmi. Kto nás zachráni?
      Ak chceme katastrofálnym predpovediam čeliť, mali by sme sa zamerať na výchovu detí. Junior festival, ktorý prebieha v rámci festivalu a tour v dopoludňajších hodinách, sa už od roku 2001 snaží žiakov vzdelávať a motivovať, aby sa ich správanie uberalo smerom k trvalo udržateľnému rozvoju. Naším cieľom je deti inšpirovať, aby sa k životnému prostrediu správali zodpovedne.
      Kvôli hygienickým nariadeniam prebehne náš festival formou online. Online festival pre mesto Žilina bude v dňoch 26.-30.04.2021 (pondelok- piatok). Program je na 1 vyučovaciu hodinu. Prvá časť bude filmová a druhá kvíz, resp. prednáška na tému "Food Vaste" alebo "šetrenie energiami".
       
      Bližšie info o festivale nájdete na tejto stránke.
       
     • Zelený svet

     • Svet, ktorý prostredníctvom tvorivých detských nápadov motivuje k zmene a k zamysleniu sa, sa nazýva zeleným.

      Radi by sme vás pozvali na virtuálnu výstavu 25. ročníka umeleckej súťaže Zelený svet na tému: Je to v mojich rukách! V období medzi marcom a novembrom 2020 mohli žiaci výtvarne znázorniť svoj pohľad na dnešný svet, na situáciu v ktorej sa nachádzame, svoje vnímanie environmentálnych problémov a hľadanie riešení. Nahliadnite spolu s nami do tohto sveta. Na výstave môžete nájsť ocenené a výstavné práce žiakov a študentov z materských, základných, stredných, špeciálnych a umeleckých škôl z celého Slovenska.

      Pre tých, ktorý obľubujú literatúru máme možnosť prečítať si ocenené a vybrané literárne práce!

      Výstavu si môžete pozrieť tu.

     • Urob si sám - korbáč

     • Na Veľkonočný pondelok je prastarou tradíciou hodovanie, polievanie a šibačka (korbáč) .
      Od rána muži a chlapci chodia po domácnostiach svojich známych a polievajú alebo šibú ženy a dievčatá ručne vyrobeným korbáčom z vŕbového prútia. Či sa najprv šibe alebo polieva a potom spievajú či recitujú koledy záleží na situácii. Aj keď šibanie môže byť bolestivé a polievanie nepríjemné, nie je ich cieľom spôsobiť krivdu. Skôr je korbáč symbolom záujmu mužov o ženy.
      Junáci naši, nedajte sa zahanbiť a vyrobte si vlastný korbáč.
       

       

     • MDŽ

     • Blíži sa 8. marec - Medzinárodný deň žien - medzinárodne uznávaný sviatok stanovený OSN k výročiu štrajku 40 000 newyorských krajčírok v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.
       
      Určite máte vo svojom okolí ženy, mamu, babku, frajerku, kamošku, ktorá si zaslúži Vašu pozornosť a malú kytičku.
      Všetci sme tvoriví a šikovní, a teda ani zatvorené kvetinárstvo či zákaz vychádzania nás nerozhádže. Potešte svoje maminky, staré mamy či kamošky papierovou kyticou.
      Želám pevnú ruku a dobré lepidlo.
       
     • Zabi nudu!

     • Výzva je určená pre každého, kto sa chce podeliť s ostatnými o inšpiratívne trávenie voľného času.

      Pokračujeme s malými zmenami vo výzve z minulého školského roku "Zabi nudu!". Neváhajte a zapojte sa aj tento rok. Svoje príspevky uverejňujte v našej facebookovej skupine "Zabi nudu!".
       

      Viac sa dozviete na tejto stránke.

       

       

     • Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?

     • V predvianočnom čase opäť spojil celé Slovensko jeden výnimočný a krásny projekt s názvom: „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“, ktorého zakladateľkou sa stala mladá mama na materskej dovolenke Janka Galatová. Hovorí sa, že ľudské dobro sa skladá z drobných čriepkov lásky. Tento projekt chce z týchto čriepkov poskladať jedno obrovské srdce pre generáciu ľudí, ktorí tvoria našu budúcnosť. Nás hreje pri srdci, že sa v tejto neľahkej dobe aj na našej škole podarilo zbierku zorganizovať. Veríme, že naše darčeky potešia nejedného seniora v Centre sociálnych služieb TAU Turie a zahrejú ich pri srdci. Krabičky sme odovzdali kontaktnej osobe pani Marike Baroniakovej 2. 12. 2020, nakoľko aj balíčky musia ísť do karantény (dokonca dvakrát), aby sme neohrozili obyvateľov CSS TAU. 

      Naše obrovské oďakovanie patrí rodičom, žiakom a učiteľom našej školy. Bez nich by sme túto zbierku nemohli uskutočniť. ĎAKUJEME VÁM!

       

         

     • Vegán na 5 dní

     • Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aký dopad má konzumácia mäsa a živočíšnych výrobkov na Vaše zdravie a na našu krásnu planétu Zem? Chceli by ste pre to niečo urobiť, no neviete ako začať?

      Občianske združenie Edukácia@Internet (E@I) sa rozhodlo pri príležitosti Svetového dňa vegánov (1. novembra) pripraviť Instagramovú súťaž, ktorá má za cieľ motivovať ľudí, aby aspoň na 5 dní skúsili do svojho jedálnička zakomponovať jedlá, ktoré budú výlučne len na rastlinnej báze.

      Myslíte si, že je naozaj také náročné zjesť 5 vegánskych jedál v priebehu dvoch týždňov? Dokážte pravý opak a traja náhodne vyžrebovaní budú odmenení skvelými vecnými cenami v podobe knižiek o vegánstve. Knihy do tejto súťaže darovalo vydavateľstvo ESPERO.

      Ak sa do súťaže zapojíte, podeľte sa o Vaše skúsenosti, fotografie s nami a pošlite ich pani učiteľke Paulíkovej na mail alebo v správe na Edupage.

      Viac o súťaži nájdete na tejto stránke.

       

     • Akú cenu má mier?

     • Minister obrany SR Jaroslav Naď
      a mesačník OBRANA
      vyhlasujú XVI. ročník

      SÚŤAŽE V TVORIVOM PÍSANÍ
      pre študentov stredných a vysokých škôl


      Žánre: POVIEDKA alebo ÚVAHA v slovenskom jazyku
      Téma: AKÚ CENU MÁ MIER?

      Súťažné kategórie:

      • žiaci stredných škôl
      • poslucháči vysokých škôl

      Ceny pre víťazov v každej z kategórií:

      • 1. mesto 500 eur
      • 2. miesto 400 eur
      • 3. miesto 300 eur
      Rozsah súťažných prác: od 1 000 do 5 000 znakov (vrátane medzier)
      Formát textových súborov: DOC, DOCX, ODT alebo PDF.

      Svoje práce posielajte pani učiteľke Paulíkovej na mailovú adresu paulikova@sszaby.sk do 20. 11. 2020.

      Pre účasť v súťaži sa vyžaduje súhlas so spracovaním osobných údajov, ktorý nájdete tu.


      Viac o súťaži nájdete na tejto stránke.

     • Čarovná jeseň

     • Jeseň je ako stvorená na trávenie príjemného času v prírode a v záhrade, kde je pre jej pestrosť vždy čo obdivovať.

      Jeseň je obdobím, keď zo skríň vyťahujeme mäkučké a teplé svetre, pri prechádzke si uťahujeme golier, aby na nás nefúkalo a kocháme sa pestrou krásou prírody. Je to obdobie, keď sa bez výčitiek môžeme schúliť pod teplú deku s horúcim čajom v ruke... Toto čarovné obdobie inšpirovalo aj nás a vytvorili sme farebné dekorácie na chodbách našej školy. Niekde na vás na chodbe zažmurká tekvička či ježko schúlený v lístí, inde zase stretnete zatúlané strašilo, ktoré sa už teší na svoj sviatok Halloween.

      Inšpirujte sa našimi nápadmi a nezabudnite si z potuliek lesom priniesť prírodniny a aj doma si vytvoriť jesenné dekorácie, ktoré nemusia byť len z plastu, kupované v obchode.

      Ďakujeme triede I.N za pomoc si výzdobe.

                     

     • Strom roka 2020

     • Nadácia Ekopolis vyhlásila v poradí už 18. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. 

      Naša škola sa už tradične zapojila do hlasovania a študenti si vybrali svojho favorita. Na našej škole sa ním stala lipa veľkolistá z Bytče.

      Novinkou v rámci ankety je sprievodná súťaž pre školy. Ďakujeme žiakom I.A triedy sa kreatívnu fotografiu a žiačke Rebeke Slyškovej z I.N triedy za krásnu báseň, ktorou sme sa prvýkrát do sprievodnej súťaže zapojili.

        

      Viac o ankete Strom roka 2020

     • Škola bez odpadkov

     • Pripojili sme sa k medzinárodnej iniciatíve, ktorej cieľom je nielen počas Svetového čistiaceho dňa - 19. septembra 2020 - vyčistiť naše okolie.

      Kvalita životného prostredia, v ktorom žijeme, nám nie je ľahostajná. Preto sme sa zapojili do medzinárodnej iniciatívy a rozhodli sme sa vyčistiť okolie našej školy a priľahlého parku.

      Žiaci III.A triedy odbor ISS si vyhrnuli rukávy a krásne vyčistili okolie našej školy. Pevne veríme, že nám tento poriadok zostane minimálne do konca školského roku.

      Ďakujeme!

      Fotoalbum z upratovacej akcie

       

     • Do práce na bicykli

     • Stali sme sa aj my súčasťou najväčšej kampane podporujúcej rozvoj cyklistickej dopravy na Slovensku!

      Do práce na bicykli je národná kampaň, ktorej hlavným cieľom je podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách, vyzvať samosprávy na Slovensku, aby vytvárali kvalitné podmienky pre ekologické druhy dopravy v meste, motivovať zamestnávateľov, aby budovali vo svojich sídlach vhodné podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli a motivovať zamestnancov, aby viac používali túto formu alternatívnej dopravy pri každodennom cestovaní do práce.

      Tento rok sa aj naši učitelia zapojili do kampane, vytvorili team a počas septembra chodili do práce na bicykli. Spoločne najazdili 323,83 km a ušetrili 87,09 kg CO2. V rámci Slovenska sa náš team umiestnil na 1 000. mieste z celkového počtu zaregistrovaných teamov 2 553 a v rámci Žilinského samosprávneho kraja sme skončili na 58. mieste z celkového počtu registrovaných teamov 143.

      V súťaži jednotlivcov sa pani učiteľka Urbanová umiestnila na 2 218. mieste v rámci Slovenska z celkového počtu jednotlivcov 8 393 a v rámci Žilinského samosprávneho kraja skončila na 136. mieste z celkového počtu jednotlivcov 485.

      V súťaži jednotlivcov sa pani učiteľke Paulíková umiestnila na 1 406. mieste v rámci Slovenska z celkového počtu jednotlivcov 8 393 a v rámci Žilinského samosprávneho kraja skončila na 90. mieste z celkového počtu jednotlivcov 485.

      Dúfame, že sme Vás motivovali a do školy zvolíte aj vy alternatívnu dopravu, aby sme aspoň trošku pomohli už aj tak dosť znečistenému ovzdušiu v našom meste. Tešíme sa, že sa nabudúce zapojíte do kampane aj vy.

     • Zbierka školských pomôcok

     • Aj chudobné detisa tešia do školy. Podporme ich pomôckami.

      Čo darovať: Pomôcky nemusia byť nové. Držte sa malej rady. Predstavte si, že peračník či sadu farbičiek viete sami ďalej používať. Deťom chceme posunúť veci, ktoré naozaj využijú.

      • Písacie potreby
      • Zošity, papiere
      • Rysovacie potreby
      • Výtvarné pomôcky
      • Elektronika
      • Tašky
      • Peračníky
      • Ostatné vybavenie

       

      Ďakujeme všetkým, ktorí zbierku podporili, najmä žiačke Barbore Hodasovej z I.A triedy.

     • Hračky pre bábkové divadlo

     • Kamoško žilinský, silno prosím o pomoc!

      Ak máš doma staré nevyužité hračky bez citovej väzby, radi by sme im našli nové charaktery v pripravovanom online projekte bábkového divadla. Je dosť pravdepodobné, že budú rozpárané na maňušky, alebo nejak inak “znehodnotené” - preto ťa prosím, aby si nám nedával nič, za čím by ti bolo neskôr ľúto. Už sa nevrátia, ale na druhú stranu garantujem - budú mať šťastný život! Odmenou je láska, objatie, milé slovo a to nie je málo.

      Poteší všetko od superhrdinov, cez macka až po plastových vojačikov...

      Ďakujeme sa podporu.