• Eko okienko

• Ekológia je vo svete veľmi preberanou témou. Týka sa nás všetkých. Očakáva sa od nás, aby sme žili viac ekologicky, a tým našu planétu zbavovali škodlivín a udržovali ju pri živote.

Myslime ekologicky! Naučme sa chrániť životné prostredie, nech nám pojem ekológia nie je cudzí!

Budeme radi, ak sa zapojíte do eko programu našej školy. Prípadne budete sami iniciovať rôzne aktivity, ktoré by sme mohli zrealizovať. Tešíme sa na Vaše nápady.

• Čarovná jeseň

• Jeseň je ako stvorená na trávenie príjemného času v prírode a v záhrade, kde je pre jej pestrosť vždy čo obdivovať.

Jeseň je obdobím, keď zo skríň vyťahujeme mäkučké a teplé svetre, pri prechádzke si uťahujeme golier, aby na nás nefúkalo a kocháme sa pestrou krásou prírody. Je to obdobie, keď sa bez výčitiek môžeme schúliť pod teplú deku s horúcim čajom v ruke... Toto čarovné obdobie inšpirovalo aj nás a vytvorili sme farebné dekorácie na chodbách našej školy. Niekde na vás na chodbe zažmurká tekvička či ježko schúlený v lístí, inde zase stretnete zatúlané strašilo, ktoré sa už teší na svoj sviatok Halloween.

Inšpirujte sa našimi nápadmi a nezabudnite si z potuliek lesom priniesť prírodniny a aj doma si vytvoriť jesenné dekorácie, ktoré nemusia byť len z plastu, kupované v obchode.

Ďakujeme triede I.N za pomoc si výzdobe.

• Strom roka 2020

• Nadácia Ekopolis vyhlásila v poradí už 18. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Naša škola sa už tradične zapojila do hlasovania a študenti si vybrali svojho favorita. Na našej škole sa ním stala lipa veľkolistá z Bytče.

Novinkou v rámci ankety je sprievodná súťaž pre školy. Ďakujeme žiakom I.A triedy sa kreatívnu fotografiu a žiačke Rebeke Slyškovej z I.N triedy za krásnu báseň, ktorou sme sa prvýkrát do sprievodnej súťaže zapojili.

Viac o ankete Strom roka 2020

• Škola bez odpadkov

• Pripojili sme sa k medzinárodnej iniciatíve, ktorej cieľom je nielen počas Svetového čistiaceho dňa - 19. septembra 2020 - vyčistiť naše okolie.

Kvalita životného prostredia, v ktorom žijeme, nám nie je ľahostajná. Preto sme sa zapojili do medzinárodnej iniciatívy a rozhodli sme sa vyčistiť okolie našej školy a priľahlého parku.

Žiaci III.A triedy odbor ISS si vyhrnuli rukávy a krásne vyčistili okolie našej školy. Pevne veríme, že nám tento poriadok zostane minimálne do konca školského roku.

Ďakujeme!

Fotoalbum z upratovacej akcie

• Do práce na bicykli

• Stali sme sa aj my súčasťou najväčšej kampane podporujúcej rozvoj cyklistickej dopravy na Slovensku!

Do práce na bicykli je národná kampaň, ktorej hlavným cieľom je podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách, vyzvať samosprávy na Slovensku, aby vytvárali kvalitné podmienky pre ekologické druhy dopravy v meste, motivovať zamestnávateľov, aby budovali vo svojich sídlach vhodné podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli a motivovať zamestnancov, aby viac používali túto formu alternatívnej dopravy pri každodennom cestovaní do práce.

Tento rok sa aj naši učitelia zapojili do kampane, vytvorili team a počas septembra chodili do práce na bicykli. Spoločne najazdili 323,83 km a ušetrili 87,09 kg CO2. V rámci Slovenska sa náš team umiestnil na 1 000. mieste z celkového počtu zaregistrovaných teamov 2 553 a v rámci Žilinského samosprávneho kraja sme skončili na 58. mieste z celkového počtu registrovaných teamov 143.

V súťaži jednotlivcov sa pani učiteľka Urbanová umiestnila na 2 218. mieste v rámci Slovenska z celkového počtu jednotlivcov 8 393 a v rámci Žilinského samosprávneho kraja skončila na 136. mieste z celkového počtu jednotlivcov 485.

V súťaži jednotlivcov sa pani učiteľke Paulíková umiestnila na 1 406. mieste v rámci Slovenska z celkového počtu jednotlivcov 8 393 a v rámci Žilinského samosprávneho kraja skončila na 90. mieste z celkového počtu jednotlivcov 485.

Dúfame, že sme Vás motivovali a do školy zvolíte aj vy alternatívnu dopravu, aby sme aspoň trošku pomohli už aj tak dosť znečistenému ovzdušiu v našom meste. Tešíme sa, že sa nabudúce zapojíte do kampane aj vy.

• Zbierka školských pomôcok

• Aj chudobné detisa tešia do školy. Podporme ich pomôckami.

Čo darovať: Pomôcky nemusia byť nové. Držte sa malej rady. Predstavte si, že peračník či sadu farbičiek viete sami ďalej používať. Deťom chceme posunúť veci, ktoré naozaj využijú.

• Písacie potreby
            • Zošity, papiere
            • Rysovacie potreby
            • Výtvarné pomôcky
            • Elektronika
            • Tašky
            • Peračníky
            • Ostatné vybavenie

Ďakujeme všetkým, ktorí zbierku podporili, najmä žiačke Barbore Hodasovej z I.A triedy.

• Hračky pre bábkové divadlo

• Kamoško žilinský, silno prosím o pomoc!

Ak máš doma staré nevyužité hračky bez citovej väzby, radi by sme im našli nové charaktery v pripravovanom online projekte bábkového divadla. Je dosť pravdepodobné, že budú rozpárané na maňušky, alebo nejak inak “znehodnotené” - preto ťa prosím, aby si nám nedával nič, za čím by ti bolo neskôr ľúto. Už sa nevrátia, ale na druhú stranu garantujem - budú mať šťastný život! Odmenou je láska, objatie, milé slovo a to nie je málo.

Poteší všetko od superhrdinov, cez macka až po plastových vojačikov...

Ďakujeme sa podporu.