• Dištančné vzdelávanie

     • Na základe Rozhodnutia Ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR zo dňa 8. januára 2021 č. 2021/9418:2-A1810 sa s účinnosťou od 11. januára 2021 mimoriadne prerušuje školské vyučovanie na stredných školách a zároveň je zabezpečené žiakom dištančné vzdelávanie podľa platného rozvrhu.

     • Červené stužky 2020

     • Do galérie 1.12.2020 Červené stužky boli pridané fotografie.

      Červené stužky sú symbolom boja proti AIDS, ktorý si každoročne pripomíname 1.decembra. Pod týmto názvom organizuje Gymnázium sv. Františka v Žiline celoslovenskú kampaň zameranú na boj proti AIDS s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (v rámci rozvojového projektu „Zdravie a bezpečnosť v školách 2020“), Obvodného úradu v Žiline (odbor školstva) a mesta Žiliny. Kampaň sa uskutočňuje pod záštitou Kancelárie WHO na Slovensku a pod odbornou garanciou Ministerstva zdravotníctva SR a viacerých odborných pracovísk na Slovensku a v zahraničí.

      Štrnásty ročník celoslovenskej kampane Červené stužky prebiehal od 2. septembra 2020 a vyvrcholil 1. decembra 2020. Ovplyvnený bol však epidemiologickou situáciou a dištančným vyučovaním žiakov. Napriek tomu sa na našej škole uskutočnili mnohé aktivity.

     • "Vianočná krabica"

     • V predvianočnom čase opäť spojil celé Slovensko jeden výnimočný a krásny projekt s názvom: „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“, ktorého zakladateľkou sa stala mladá mama na materskej dovolenke Janka Galatová.

      Hovorí sa, že ľudské dobro sa skladá z drobných čriepkov lásky. Tento projekt chce z týchto čriepkov poskladať jedno obrovské srdce pre generáciu ľudí, ktorí tvoria našu budúcnosť.

      Nás hreje pri srdci, že sa v tejto neľahkej dobe aj na našej škole podarilo zbierku zorganizovať. Veríme, že naše darčeky potešia nejedného seniora v Centre sociálnych služieb TAU Turie a zahrejú ich pri srdci.

      Poďakovanie patrí rodičom, žiakom a učiteľom našej školy. Bez nich by sme túto zbierku nemohli uskutočniť.

      ĎAKUJEME VÁM!

     • IT čajovňa - online pre všetkých

     • V spolupráci s IT firmami a odborníkmi z praxe je pre žiakov a žiačky v decembri niekoľko IT Čajovní na zaujímavé a veľmi aktuálne témy.

      Pozývame všetkých žiakov spolu s nami na nasledovné akcie (plagáty na web a soc. siete nájdete v spodnej časti oznamu):

      1. 03.12.2020 - 16:00 - 17:30 - lektor: Lenka Hlinková (Algoritmus) -  názov: Moja digitálna stopa -  pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/  - dozvedia sa aký je rozdiel medzi digitálnou stopou a osobnou značkou? Ako reagovať na trollov, ako sa chrániť pred potenciálnym nebezpečenstvom na sociálnych sieťach? Povieme si aj, ako fungujú sponzorované príspevky, ako to, že vám vyskakujú reklamy akoby vás mobil či počítač odpočúval a aké sú novodobé pravidlá etiky na internete.
      2.  09.12.2020 14:00 -16:00 - lektori z GlobalLogic - Názov: Ak raz, potom navždy - pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - dozvedia sa že aj keď sú niektoré veci dostupné na internete alebo online úžasné stačí sa raz niekde objaviť a z internetu sa to už nikdy nestratí.
      3.  16.12.2020 16:00 - 17:30 lektor: Lenka Hlinková (Algoritmus) -  názov: "IamRemarkable" - len pre dievčatá 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG) - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - ide o interaktívny tréning pre dievčatá na zlepšenie sebaprezentácie a vnímania vlastnej hodnoty. Je to globálna aktivita pod záštitou firmy Google a obieha celý svet. Od minulého roka ňou prešlo vyše 140-tisíc ľudí a 90% z účastníkov potvrdilo zlepšenie schopnosti odprezentovať seba, prípadne svoje úspechy v nasledujúcich 3 mesiacoch.
      4. 21.12.2020 14:00 - 16:00 - lektor: Iveta Tonhauserová ( má na starosti softvérový vývoj v americkej spoločnosti GoHealth)-  názov: Chcem do IT, ako na to a bude ma to vôbec baviť? - pre žiakov 2.stupeň ZŠ a SŠ (ekvivalent OG)  - prihlasovanie https://dotazniky.itakademia.sk/ - žiaci zistia aká je realita práce v IT? Aké sú jej výhody ale i tie menej zábavné stránky? Povieme si, čo potrebujete na to, aby sa vám v tejto oblasti darilo a zároveň vás to i čo najviac bavilo. Ako začať, ak zatiaľ ani netušíte, čo skratka IT znamená (nie, naozaj nie je neskoro) a ako sa pohnúť ďalej bez zbytočných chýb a straty času.

       Žiaci sa musia sami prihlásiť na uvedených odkazoch (alebo pomocou QR kódov uvedených na plagátoch jednotlivých aktivít v prílohe). Prihlasovacie údaje budú zaslané len prihláseným žiakom deň pred aktivitou. Prosím, aby si skontrolovali aj priečinok SPAM.

      Tešíme sa na stretnutie

     • Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám

     • Milí študenti, radi by sme vás i celú verejnosť informovali, že v rámci projektu  „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“ bola v Žiline zriadená

      Informačná kancelária Žilina, Janka Kráľa 4, 010  01 Žilina

      Pre stredné školy sa poskytujú informácie zamerané na prevenciu extrémizmu, obchod s ľuďmi, nenávistné prejavy na internete, sexuálne vykorisťovanie.

      Detské obete sa môžu obrátiť na pracovníkov informačnej kancelárie, ktorí im umožnia porozumieť pocitom, ktoré násilné správanie vyvoláva, správne reagovať a v prípade potreby požiadať o pomoc. Ich hlavnou úlohou je poskytnutie základných informácií a prípadné sprostredkovanie poskytovania služieb v troch vybraných oblastiach – sociálne a psychologické poradenstvo, právne usmernenie a podpora.

     • IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže ponúka

     • Dávame Vám do pozornosti online ponuku voľnočasových aktivít pre mladých, ktorú spustila IUEVNTA od minulého týždňa.  Každý deň o 16:00 hod. na facebooku Iuventy  https://www.facebook.com/IuventaTN ide naživo buď webinár, workshop, prípadne diskusia na rôzne témy.  Niektoré témy sú pripravené ako workshop a je potrebné sa na nich prihlásiť, iné sú koncipované ako webinár a stačí sa pripojiť v danom čase na facebook Iuventy a počúvať, pripadne klasicky otázky cez chat.

       V týždni 9. - 13.11. sme si pripravili tieto témy:

      Pondelok: Vytvor svoju hľadačku (pôjde o predstavenie questingu)

      Hra je trochu podobná geocachingu, kombinuje turistiku, orientáciu v teréne a hľadanie pokladu. Cieľom hry je hľadanie malých, v teréne ukrytých schránok, tzv. Letterbox, ktoré sa rovnako ako geocache nachádzajú na zaujímavých miestach, na ktoré chce autor ich prostredníctvom ostatných hráčov zaviesť. Na rozdiel od Geocachingu hra nevyužíva GPS, ale je postavená na schopnosti orientovať sa v teréne a hľadať cestu na základe vylúštenia rôznych úloh.

      Utorok: Zažni svoju hviezdu!

      Chcel/a by si sa viac prejaviť? Hľadáš svoju cestu? Ako si vyberáš, čomu venuješ svoju pozornosť? V utorok 10.novembra o 16.00 sa uskutoční prvé zo série online stretnutí, vedených umelkyňou a facilitátorkou Dominikou Belanskou, na ktorom sa navzájom podporíme v autentickom prejave, otvorenej komunikácii a inšpirujeme v tvorení. Nadobudneme praktické zručnosti potrebné pri spolupráci v skupine, zlepšíme si sústredenie a uvoľníme sa do kreatívneho flow, aj pomocou hudby a pohybu. Stretnutia budú založené na rovnosti, úprimnom zdieľaní a poslúžia na výmenu skúseností aj prípravu spoločného projektu.

      Na workshop je potrebné sa prihlásiť (nebude verejne na facebooku):

      https://bit.ly/3ejHxdF

      Streda: Arteterapia – workshop

      Štvrtok: Face2Waste: papier

      Vieš správne triediť odpad? Oplatí sa to vôbec riešiť? Sme na Slovensku v separovaní lepší ako naši susedia? V rámci druhej časti webinárového seriálu sa spolu pozrieme bližšie na papier. V čom sú papierové odpady špecifické? Aké mýty o nich kolujú? A aké chyby robia Slováci najčastejšie pri ich triedení? Robíš ich aj ty? Zisti 12.11. o 16:00.

      Piatok: V zdravom tele zdravý duch: Zacvič si s hokejovým trénerom.

      Vedie: Dávid Kurej zo SZĽH.

      Budeme radi, ak našu ponuku využijete a pozriete si, resp. pripojíte sa ku ktorýmkoľvek aktivitám.

     • Súťaž v tvorivom písaní - AKÚ CENU MÁ MIER?

     • Minister obrany SR Jaroslav Naď a mesačník OBRANA
      vyhlasujú XVI. ročník

      SÚŤAŽE V TVORIVOM PÍSANÍ

      Žánre: POVIEDKA alebo ÚVAHA v slovenskom jazyku
       

      Téma: AKÚ CENU MÁ MIER?

      Súťažné kategórie:

      • žiaci stredných škôl
      • poslucháči vysokých škôl

      Ceny pre víťazov v každej z kategórií:

      • 1. mesto 500 eur
      • 2. miesto 400 eur
      • 3. miesto 300 eur

      Rozsah súťažných prác: od 1 000 do 5 000 znakov (vrátane medzier)
      Formát textových súborov: DOC, DOCX, ODT alebo PDF.

      Svoje práce posielajte pani učiteľke Paulíkovej na mailovú adresu paulikova@sszaby.sk do 20. 11. 2020.

      Prečítajte si viac

     • VEGAN na 5 dní

     • Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aký dopad má konzumácia mäsa a živočíšnych výrobkov na Vaše zdravie a na našu krásnu planétu Zem? Chceli by ste pre to niečo urobiť, no neviete ako začať?

      Občianske združenie Edukácia@Internet (E@I) sa rozhodlo pri príležitosti Svetového dňa vegánov (1. novembra) pripraviť Instagramovú súťaž, ktorá má za cieľ motivovať ľudí, aby aspoň na 5 dní skúsili do svojho jedálnička zakomponovať jedlá, ktoré budú výlučne len na rastlinnej báze.

      Myslíte si, že je naozaj také náročné zjesť 5 vegánskych jedál v priebehu dvoch týždňov? Dokážte pravý opak a traja náhodne vyžrebovaní budú odmenení skvelými vecnými cenami v podobe knižiek o vegánstve. Knihy do tejto súťaže darovalo vydavateľstvo ESPERO.

      Prečítajte si viac.

     • OZNAM - vyučovanie online od 19.10.2020

     •  

      Pokyny pre žiakov počas dištančného vzdelávania
      Od 19.10.2020 bude vyučovanie podľa nového rozvrhu. Na online vyučovacie hodiny sa môžete prihlásiť cez Triedna kniha - aktuálny deň - vyučovacia hodina a pri nej je modrá kamera (online hodina) a na tú treba kliknúť a prihlásiť sa cez Skype. Do systému EduPage sa po prihlásení na online hodinu aktualizuje Vaša dochádzka.

      Na základe rozhodnutia ministra školstva stredných školách sa od 12. októbra 2020 prerušuje vyučovanie. Spojená škola prechádza na dištančnú formu vzdelávania až do odvolania.

      Od 13.10.2020 bude prebiehať online vyučovanie. Sledujte pridelené prezentácie/študijné materiály, testy a projekty, plánované skúšanie, domáce úlohy, ktoré budú prístupné len v čase danej vyučovacej hodiny. Dodržiavajte platný rozvrh hodín. Upozorňujeme žiakov, že účasť na dištančnom vzdelávaní bude kontrolovaná.

       

       

     • Strom roka 2020

     • Nadácia Ekopolis vyhlásila v poradí už 18. ročník ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. 

      Naša škola sa už tradične zapája do hlasovania a študenti si vyberajú z dvanástich finalistov svojho favorita.

      Novinkou v rámci ankety je sprievodná súťaž pre školy. Ak si kreatívny, máš básnické črevo, vieš urobiť zaujímavú fotografiu, vieš pekne kresliť, tak neváhaj a zapoj sa.

      Ako? Napíš báseň, krátku prózu, nakresli zaujímavý obrázok, urob inšpiratívnu fotografiu na tému „Strom“. Inšpirovať sa môžeš finalistami prípadne iba Tvojím favoritom. Svoje dielo odovzdaj pani učiteľke Paulíkovej do 30. 9. 2020.

      Viac o ankete Strom roka 2020

     • Škola bez odpadkov

     • Pripojili sme sa k medzinárodnej iniciatíve, ktorej cieľom je nielen počas Svetového čistiaceho dňa - 19. septembra 2020 - vyčistiť naše okolie. 

      Kvalita životného prostredia, v ktorom žijeme, nám nie je ľahostajná. Preto sme sa zapojili do medzinárodnej iniciatívy a rozhodli sme sa vyčistiť okolie našej školy a priľahlého parku.

      Žiaci III.A triedy odbor ISS si vyhrnuli rukávy a krásne vyčistili okolie našej školy. Pevne veríme, že nám tento poriadok zostane minimálne do konca školského roka.

      Ďakujeme!

      Fotoalbum z upratovacej akcie