• Škola bez tabaku 2019

• Odbor školstva a športu Žilinského samosprávneho kraja vyhlásil výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov z grantového programu „Škola bez tabaku, alkoholu a drog“ pre školský rok 2018/2019.

Naša škola získala finančné prostriedky na podporu grantového programu v oblasti realizácie pravidelných preventívnych aktivít so zameraním na rozvoj osobnosti žiakov azamestnancov školy cieľom podpory je previazať spoluprácu stredných škôl aškolských zariadení so školskými zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie vzriaďovateľskej pôsobnosti Okresného úradu vŽiline pri realizácii dlhodobých vzdelávacích aktivít pre žiakov a pedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení.

Termín realizácie projektovej aktivity je od 01. apríla 2019 do 28. júna 2019.

Harmonogram realizácie projektu

Vyplňte prehľad harmonogramu realizácie aktivít projektu.

P. č.

Názov aktivity

Stručná charakteristika aktivity

Termín aktivity

1.

Dokument

Videozáznam s drogovou problematikou

Apríl

2.

Zdravé „JA“

Tvorba plagátov a násteniek v oblasti zdravej výživy a životosprávy

Apríl-Máj

3.

Pomoc človeku v núdzi

Beseda  s odborníkom na tému prvej pomoci a tvorba kariet prvej pomoci žiakmi

Apríl- Máj

4.

Zelená škola

Výsadba stromčekov, výsev trávy, úprava okolia školy

Máj-Jún

žiaci, zamestnanci školy

5.

Prednáška  o zdravom životnom štýle

Realizácia prednášky autorom projektu a školskou psychologičkou

Apríl

6.

Prednáška o závislostiach

Realizácia prednášky s odborníkom z  RUVZ a CPPPaP v Žiline

Máj

7.

31.5. svetový deň bez tabaku

Rozhlasová relácia na tému "Normálne je nefajčiť"

Máj

8.

Piknik zdravej výživy

Prezentácia produktov racionálneho stravovania žiakmi a učiteľmi v prírode vo forme pikniku

Jún

žiaci, zamestnanci školy

Fotodokumentáciu k jednotlivým aktivitám projektu si môžete pozrieť

vo fotoalbume na stránke našej školy.

Aktivita č. 1. Videozáznam s drogovou problematikou. Začiatkom apríla bolo žiačkam prvého ročníka  študijného odboru kozmetik odprezentovaný videozáznam o dôsledkoch užívania drog.

Aktivita č. 2.Zdravé JA. V priebehu mája žiačky prvého ročníka tvorili plagáty a nástenku v oblasti zdracej výživy a životosprávy. Kancelárske potreby sme získali nákupom vďaka grantu Žilinského samosprávneho kraja.

Aktivita č.3. Pomoc človeku v núdzi. Žiačky nadstavbových ročníkov absolvovaliv apríli besedu s Mgr. Zuzanou Urbanovou na tému prvej pomoci a zároveň vo dvojiciach vytvárali karty prvej pomoci, ktoré skrášľujú odbornú učebňu.

Aktivita č. 4.Zelená škola. Pod vedením Mgr. Paulíkovej sa dňa 29.5.2019 žiačky prvého a tretieho ročníka chopili rýľov, motyky a hrablí a skrášlili okolie školy aj vďaka novo vysadenej zeleni. Viac na:

Aktivita č.5. Prednáška o zdravom životnom štýle. Vďaka školskej psychologičke Mgr. Kobyliakovej sa koncom mája pod jej záštitou zrealizovala prednáška na tému životného štýlu a dôsledkov nesprávneho stravovania.

Aktivita č. 6. Prednáška o závislostiach. V spolupráci s CPPPaP sa konala 24.5.2019 beseda na tému drog s pani psychologičkami. Besedy sa zúčastnili žiaci druhého ročníka učebných odborov.

Aktivita č. 7. 31.5.2019 Svetový deň bez tabaku. Pomocou rozhlasu sa v daný deň odvysielalo rozhlasové okienko na tému "Normálne je nefajčiť".

Aktivita č. 8 Športové a vedomostné aktvivity. V apríli prebehli na našej škole súťaže, kde si žiaci druhého ročnika učebných odborov a žiaci tretieho ročníka študijných odborov zmerali sily vo svojich vedomostiach alej fyzických schopnostiach. Najlepším žiakom boli odovzdané knižné odmeny.

Aktivita č. 8 Piknik zdravej výživy. Miesto pre piknik si žiaci vybrali zámerne. Park Ľudovíta Štúra (Bôrický park) sa nachádza takmer uprostred mesta Žilina a predsa je to oáza pokoja a dobrého vzduchu. Park Ľudovíta Štúra je vymedzené priestranstvo ohraničené ulicami Tajovského, Bôrickou cestou a spojovacím chodníkom týchto ulíc popred penzión Kamélia.  V minulosti sa používal názov parku Sad mieru, ale medzi Žilinčanmi bol zaužívaný názov Bôrický park. Pomenovanie parku súvisí aj s umiestnením sochy veľkého slovenského národovca Ľudovíta Štúra, ktorá bola znovuosadená v tomto priestore 26. 10. 2012.

V Parku prebiehala 2 roky rozsiahla rekonštrukcia v r. 2017 som sprístupnený verejnosti s novými funkčnými prvkami, fontánou a bohatou zeleňou - 200 nových stromov. Sú tu rozsiahle trávniky,  je tu osadených 16 stolov s lavičkami na pikniky, desiatky lavičiek, nové chodníky.

Park je architektonicky zaujímavé miesto pre oddych a zábavu.

Žiaci I.A a III.A triedy sa v krásnom letnom slnečnom dni 14.6. vybrali na Piknik zdravej výživy do  mestského parku, ktorý sa nachádza takmer uprostred mesta Žilina. V Parku Ľudovíta Štúra (Bôrický park) si našli vynikajúce miesto v jednom zo sedení, ktoré sú tu nainštalované pre návštevníkov. Rozložili si prinesené zdavé nátierky (bryndzová, avokádová, vajíčková, nivová, tuniaková) a celozrnné pečivo a pripravili si kanapky zdobené zeleninou. Bohatú ponuku doplnili žiaci a profesorky zeleninovým šalátom a rôznymi druhmi ovocia - hrozno, maliny, marhule, melón, mandarinky. Každý si mohol vybrať čo mu práve išlo na chuť. Najväčší úspech mala avokádová nátierka, na ktorú si viacerí vypýtali recept. Pitný režim si všetci žiaci zabezpečili z ponuky minerálnych vôd a džúsov. P.profesorky doplnili ponuku aj malým dezertom vo forme celozrnných sušienok s černicovou a čučoriedkovou náplňou zo špaldovej múky s chia semienkami, kyselinou listovou, bez laktózy.

Za prestretým stolom sme si všetci našli čas na spoločné rozprávanie a v chládku pod korunami stromov sme strávili príjemné dopoludnie.

Dňa 21.6. sa uskutočnil druhý piknik pod vedením  Mgr. Jamborovej a žiačok I.N nadstavbového štúdia. Žiaci si zvolili ako cieľ pikniku vyhliadkovú vežu na Dubni. Počasie im v tento deň prialo, a tak si mohli piknik vychutnať za krásneho slnečného počasia.